HukukçuGenç.com

Yeni bir Türk hukuk sitesi olan Hukukçu genç, yalnızca hukukçuların yazı yazabildiği en dinamik ve en genç hukuk forumu sitesidir.

www.hukukcugenc.com sitesinin amacı; hukukçular arasındaki bilgi alışverişini sağlamak, hukuksal meseleleri tartışabilecekleri bir ortam hazırlamak, onların internetin bütün faydalarından yararlanmalarını sağlamak ve hukuk yaşamında her zaman gerekli olan mevzuat, içtihat ve dilekçe taslaklarının paylaşılmasını sağlamaktır.

 

Hukukçu genç forumlarının ana kategorileri şunlardır;

 • 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu Tam Metni

  4 Şubat 2011 tarihinde resmi gazetede yayınlanan 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu tam metni aşağıda yer almaktadır.   Kanun No. 6098 Kabul Tarihi: 11/1/2011 BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM Borç İlişkisinin Kaynakları BİRİNCİ AYIRIM Sözleşmeden Doğan Borç İlişkileri A. Sözleşmenin kurulması I. İrade açıklaması 1. Genel olarak MADDE 1- Sözleşme, tarafların iradelerini karşılıklı ve … 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu Tam Metni yazısına devam et → The post 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu Tam Metni first appeared on Hukukçu Genç.

 • 6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu Tam Metni

  12 ocak 2011 tarihinde kabul edlien 6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun tam metnini aşağıda bulabilirsiniz. Kanun No. 6100 Kabul Tarihi: 12/1/2011 BİRİNCİ KISIM Genel Hükümler BİRİNCİ BÖLÜM Görev, Yetki ve Yargı Yeri Belirlenmesi BİRİNCİ AYIRIM Görev Görevin belirlenmesi ve niteliği MADDE 1- (1)Mahkemelerin görevi, ancak kanunla düzenlenir. Göreve ilişkin kurallar, kamu düzenindendir. Asliye hukuk mahkemelerinin … 6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu Tam Metni yazısına devam et → The post 6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu Tam Metni first appeared on Hukukçu Genç.

 • 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu Tam Metni

  2011 yılında yayımlanan 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu tam metni aşağıda yer alıyor. Kanun No. 6102 Kabul Tarihi: 13/1/2011 BAŞLANGIÇ A) Kanunun uygulama alanı I – Ticari hükümler MADDE 1-(1)Türk Ticaret Kanunu, 22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medenî Kanununun ayrılmaz bir parçasıdır. Bu Kanundaki hükümlerle, bir ticari işletmeyi ilgilendiren işlem ve fiillere ilişkin diğer … 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu Tam Metni yazısına devam et → The post 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu Tam Metni first appeared on Hukukçu Genç.

 • Adli Ve Önleme Aramaları Yönetmeliğinde Değişiklik

  Adalet ve İçişleri Bakanlıklarından: Adli Ve Önleme Aramaları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete tarih: 29 Nisan 2016 CUMA Resmi Gazete Sayı : 29698 MADDE 1 – 1/6/2005 tarihli ve 25832 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Adli ve Önleme Aramaları Yönetmeliğinin 3 üncü maddesinde yer alan “10/7/2003 tarihli ve 4926” ibaresi “21/03/2007 tarihli … Adli Ve Önleme Aramaları Yönetmeliğinde Değişiklik yazısına devam et → The post Adli Ve Önleme Aramaları Yönetmeliğinde Değişiklik first appeared on Hukukçu Genç.

 • Hukuki Mizah

  Aşağıdaki yazılar Sarı Hukuk büsrosunun resmi websitesinden alınmıştır. Yazının ilk bölümünü burada paylaşıyorum devamını aşağıdaki linke tıklayıp ilgili siteden okuyabilirsiniz. Hukuk, şüphesiz “ciddi” bir iştir. Peki, “ciddi olmayan” bir iş var mıdır? Yoktur elbette. Ama bazı hallerde, değişik işler arasında “ciddiyet” farkı olduğu gözlemlenir. Ancak bu farkı kişilerin kendisi yaratmaktadır. Yani, bir işin yapanı tarafından … Hukuki Mizah yazısına devam et → The post Hukuki Mizah first appeared on Hukukçu Genç.

 • Mahkeme süreleri kısalıyor mu?

  Dava süreleri kısalıyor mu? Mahkeme süreleri kısalıyor mu? Davalar artık daha kısa sürede bitirilecek şeklindeki haberler kamuoyunda bir dizi sorulara neden oldu. Açıkçası uzun süren duruşmalar, duruşma kapılarında aylarca sürünmeler… Bunlar bitecek mi? Adalet Bakanlığı Yargıda Hedef Süre uygulaması başlatarak, mahkemelerde görülen 1438 dava türü ve Savcılıklarda yapılan 220 soruşturma suç türüne ilişkin süreler belirledi. … Mahkeme süreleri kısalıyor mu? yazısına devam et → The post Mahkeme süreleri kısalıyor mu? first appeared on Hukukçu Genç.

 • Marka Patent Hukuku

  Global krizden ufak yaralarla çıkmayı başaran ve özellikle kuvvetli bankacılık sektörü ve umut vadeden ekonomik yapısı son olarak da kredi notunun yükseltilmesi ile Türkiye’ye yapılan yatırımların önümüzdeki yıllarda katlanacak artacağını gösteriyor. Peki marka patent piyasası açısındna baktığımızda bu ne anlama geliyor ? Türkiye’ye yatırımın artması, yatırımcıların fikri haklarını koruma noktasındaki taleplerini de beraberinde getirecek. Rekabetin … Marka Patent Hukuku yazısına devam et → The post Marka Patent Hukuku first appeared on Hukukçu Genç.

 • Ticaret Hukuku Ders Notları

  Prof. Dr. Veliye Yanlı tarafından kaleme alınan Ticaret Hukuku Ders Notları’na PDF formatında aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Not, ticari işletme hukuku, şirketler hukuku, kıymetli evrak hukuku derslerine ait notları içermektedir. http://www.ins.itu.edu.tr/murkur/MURKUR/documan/T%C4%B0CARET%20HUKUKU%20DERS%20NOTLARI-Veliye%20Yanl%C4%B1.pdf Benzer Yeni Hukuk KonularıHukuk Eğitiminin Zorlu Yollarıİflasın Ertelenmesi Kararı ve Kayyum AtanmasıMahkeme süreleri kısalıyor mu?Hukuk Öğrencileri İçin Okuma ListesiAdli Ve Önleme Aramaları Yönetmeliğinde Değişiklik The post Ticaret Hukuku Ders Notları first appeared on Hukukçu Genç.

 • Ticaret Hukuku Uygulamalı Ders Örnekleri

  Türk Ticaret Hukuku doktrininde önemli yerleri olan ticaret hukuku hocaları; Abuzer Kendigelen ve Ömer Teoman’ın kaleme aldığı Ticaret Hukuku Uygulamalı Ders Örnekleri kitabı Eylül 2010 tarihinde 4. Bası olarak hukuk marketlerdeki yerini aldı. Özellikle öğrencileri İçtihad üzerinde çalışma yapmaya sevkeden tekniği ile dikkat çeken değerli bir pratik çalışma kitabıdır, kendini ticaret hukuku alanında geliştirmek isteyen … Ticaret Hukuku Uygulamalı Ders Örnekleri yazısına devam et → The post Ticaret Hukuku Uygulamalı Ders Örnekleri first appeared on Hukukçu Genç.

 • Türk Ticaret Kanunu İle İlgili İki Makale

  Yeni Türk Ticaret Kanunu ile ilgili araştırma ve yazıların izini sürmeye devam ediyoruz. Sizlere Habertürk internet gazetesinde yayınlanan iki makaleyi takdim ediyorum. Türk Ticaret Kanunu değişiyor! Yeni TTK’nın ihya edeceği meslekler! Benzer Yeni Hukuk KonularıMahkeme süreleri kısalıyor mu?Telif Hakkı Davası Sunal Ailesi Lehine Sonuçlandı6570 Sayılı Gayrimenkul Kiraları Hakkında KanunYeni Türk Ticaret Kanunu TasarısıKurucu Meclisin İdeal … Türk Ticaret Kanunu İle İlgili İki Makale yazısına devam et → The post Türk Ticaret Kanunu İle İlgili İki Makale first appeared on Hukukçu Genç.

Author: THS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.