Türkhukuk.info

Türk hukuk sistemi, Türk hukuk tarihi ve Türk hukuk siteleri hakkındaki bilgileri  inceleyen bir site olan Türk hukuk sitesi; Türkiye’de hukuk kurumu ve yapısını, ilk Türk devletleri açısından hukuku, Osmanlı hukuku ve islam hukukunu, modern hukuk devrimi ve inkılapları, yürürlükten kalkan mevzuatı ve yeni kanunları,  güncel yasal düzenlemeler hakkında bilgiler içermektedir.

Türk hukuk sitesi kategorileri ise şunlardır;

 • Avukatlar Rehberi

  Türk avukatlar rehberi Türkiye’de bulunan avukatları ve hukuk büroları sayfalarını tanıtan bir rehber. Avukatlar.Biz sitesi avukatları illere göre ayırmış ve sayfalarında hangi ilde ikamet edildiğine göre bir sınıflandırma yapmış bulunmakta. Arama motoru ile dilediğiniz hukuk bürosunun veya avukatın linkine ulaşabileceğiniz … Okumaya devam et → The post Avukatlar Rehberi first appeared on Türk Hukuk Sitesi.

 • Haciz Nasıl Kaldırılır?

  Haciz Nasıl Kalkar? Borcun ödenmesi halinde, Alacaklı veya avukatının talebi üzerine haciz Icra Müdürlüğü tarafından kaldırılabilir. Ayrıca Icra ve Iflas kanununda yazan satış isteme süresinde haczedilen mallar hakkında satış istenmemiş ise İcra dairesinden hacizin kaldırılması talep edilebilir. The post Haciz Nasıl Kaldırılır? first appeared on Türk Hukuk Sitesi.

 • Haciz Nasıl Yapılır?

  Haciz işlemi nasıl gerçekleşir? Kesinleşen icra takibine veya bir mahkeme kararına istinaden, Icra Müdürlüğü vasıtasıyla icra memuru, dilerse alacaklı veya avukatı, gerektiği takdirede çilingir ve Polis eşliğinde haciz yapılarak, borçlunun malları üzerinde haciz işlemi yapılır. Bu işlemde bulunan avukat da … Okumaya devam et → The post Haciz Nasıl Yapılır? first appeared on Türk Hukuk Sitesi.

 • Hukuk Siteleri Net

  Hukuk siteleri Net; Türkçe bir hukuk siteleri dizini. Oldukça sade ve kaliteli bir sınıflandırma ile yapılmış kategorileri ve kolay kullanımı ile ilk bakışta dikkati çekiyor. www.hukuksiteleri.net kendini şöyle tanımlıyor : Yabancı ve Türk hukuk siteleri, hukuk linkleri ve internetteki hukuk … Okumaya devam et → The post Hukuk Siteleri Net first appeared on Türk Hukuk Sitesi.

 • Hukuk Terimleri

  Belki de sitemizi okuyanlar yazılarımızın çoğunda hukuki net sitesini görüyorlardır. Nedir bu hayranlık diyebilirler. Ancak hukuk konusunda bu nadide sitenin her yerinden ayrı bir hukuk bilgisi fışkırdığından neredeyse başlıca yararlanılan kaynağımız oldu. Bugün hukuki neti incelerken hukuk terimleri şeklinde bir … Okumaya devam et → The post Hukuk Terimleri first appeared on Türk Hukuk Sitesi.

 • Idari Yargı itiraz mercileri

  IDARI YARGIDA ITIRAZ MERCILERI 1- Danıştay İdari veya Vergi Dava Daireleri Genel Kurullarının itiraz mercii olduğu haller : Yürütmenin durdurulması istemleri hakkında Danıştay dava dairelerince verilen kararlara karşı, konusuna göre İdari veya Vergi Dava Daireleri Genel Kurullarına itiraz edilebilir. (2577/27-6) … Okumaya devam et → The post Idari Yargı itiraz mercileri first appeared on Türk Hukuk Sitesi.

 • Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na adalet ve hukuk sistemi nedeniyle gelen şikayetler

  Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na 4 Ağustos 2007-1 Ekim 2008 tarihleri arasında en çok şikayet yargı kararları ve cezaevleriyle ilgili yapıldı. Gelen şikayetler arasında 620 ile yargı kararlarından memnuniyetsizlik ilk sırada yer alırken cezaevlerindeki koşullar ve mahkumlara yönelik muamelelerle ilgili de … Okumaya devam et → The post Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na adalet ve hukuk sistemi nedeniyle gelen şikayetler first appeared on Türk Hukuk Sitesi.

 • Parmak izi

  Türk hukuk mevzuatı yönünden parmak izi almaya yetkili kurum ve kuruluşlar ile bu yetkiye haiz olanların parmak izi alma işlemi sırasında uygulayacakları usul ve esaslar oldukça merak edilen konulardır. Parmak izi konusunda sıkça sorulan sorular ise şunlardır: Kamu kurum ve … Okumaya devam et → The post Parmak izi first appeared on Türk Hukuk Sitesi.

 • Türk Ceza Kanunu Madde ve Gerekçeleri

  Türk Ceza Kanunu Madde ve Gerekçeleri listesi ile maddelerde bulunan cezalar bir çok suç tipi için 5237 sayılı TCK’ da ayrı bir şekilde düzenlenmiştir. Bilindiği üzere Türk Ceza hukukunun bir numaralı prensibi “kanunsuz suç oluşmaz, suçsuz ceza olmaz.” olduğuna göre yasada … Okumaya devam et → The post Türk Ceza Kanunu Madde ve Gerekçeleri first appeared on Türk Hukuk Sitesi.

 • Yeni Medeni Kanun tasarısı

  Yeni Türk Medeni Kanunu tasarısı hakkında : 17 Şubat 1926 tarihli ve 743 sayılı Türk Kanunu Medenisi’nin yerini almak üzere, karşılaştırmalı hukukta meydana gelen gelişmeler de göz önünde tutularak günümüzün değişen sosyal ve ekonomik koşullarına uygun olarak hazırlanmış bulunan Türk … Okumaya devam et → The post Yeni Medeni Kanun tasarısı first appeared on Türk Hukuk Sitesi.

Author: THS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.